Službena stranica
RK IZVIĐAČ AGRAM

EHF predstavio novi sustav natjecanja Europske lige

Europska rukometna federacija (EHF) prošlog tjedna detaljno je predstavila novi sustav natjecanja za sezonu 2026./2027., kojim su značajno izmijenjeni formati EHF Lige prvaka i EHF Europske lige.

Najveće promjene odnose se upravo na EHF Europsku ligu, natjecanje u kojem će ove sezone nastupati i RK Izviđač Agram.

Dok je prošle sezone u grupnoj fazi Europske lige sudjelovalo 24 kluba, od ove sezone broj sudionika povećan je na 32 momčadi, raspoređene u osam skupina po četiri kluba.
Istodobno je i EHF Liga prvaka proširena sa 16 na 24 kluba, čime su dva europska natjecanja prvi put izravno povezana tijekom cijele sezone.

Za RK Izviđač Agram, koji će ove sezone nastupati u EHF Europskoj ligi, novi sustav donosi potpuno drukčiji put prema završnici natjecanja.


Što se promijenilo?

Prošla sezonaSezona 2026./27.
Kvalifikacije za Europsku liguGrupna faza počinje odmah
24 kluba u Europskoj ligi32 kluba
16 klubova u Ligi prvaka24 kluba
24 utakmice grupne faze32 kluba u 8 skupina
Odvojena natjecanjaIzravna povezanost Lige prvaka i Europske lige

Kako izgleda put do EHF Final4?

Put do EHF Final4 u šest koraka

Novi format EHF Europske lige od grupne faze do završnog turnira u Hamburgu.


Šest utakmica u grupnoj fazi

Svaka momčad odigrat će šest utakmica – po jednu kod kuće i jednu u gostima protiv svakog protivnika u skupini.

Grupna faza igrat će se od 29. rujna do 2. prosinca 2026.

Za plasman u nokaut fazu izborit će se dvije prvoplasirane momčadi iz svake skupine, odnosno ukupno 16 klubova.
Trećeplasirane i četvrtoplasirane momčadi završavaju svoj nastup u EHF Europskoj ligi.


Povezanost s EHF Ligom prvaka

Jedna od najvećih novosti novog sustava jest izravna povezanost EHF Europske lige i EHF Lige prvaka.

Šesnaest najboljih klubova iz grupne faze Europske lige pridružit će se 12 klubova iz EHF Lige prvaka, odnosno trećeplasiranim i četvrtoplasiranim momčadima nakon prve faze natjecanja Lige prvaka.

Tako će biti formirano 28 klubova, nakon čega će izvlačenjem parova biti određeno 14 dvoboja doigravanja.

Doigravanje će se igrati 9. veljače i 2. ožujka 2027.


Put do osmine finala

Četrnaest pobjednika doigravanja izborit će plasman u osminu finala, gdje će im se pridružiti još dvije petoplasirane momčadi iz druge faze EHF Lige prvaka.

Nakon prve faze Lige prvaka 24 kluba nastavljaju natjecanje u drugoj fazi, u kojoj se formiraju dvije skupine po šest momčadi.
Prve četiri momčadi iz svake skupine nastavljaju borbu za naslov europskog prvaka, dok dvije petoplasirane momčadi ostvaruju plasman u
osminu finala EHF Europske lige.

Ukupno će se tako u osmini finala natjecati 16 klubova, a izvlačenjem parova bit će određeno osam dvoboja.


Završnica ostaje nepromijenjena

Nakon osmine finala slijedi četvrtfinale, a izvlačenjem parova odredit će se četiri četvrtfinalna para.

Pobjednici četvrtfinala izborit će nastup na završnom turniru EHF Final4,
koji će se održati u
Hamburgu 22. i 23. svibnja 2027.


Ključni datumi

Grupna faza29. rujna – 2. prosinca 2026.
Doigravanje9. veljače – 2. ožujka 2027.
Osmina finala23. i 30. ožujka 2027.
Četvrtfinale20. i 27. travnja 2027.
EHF Final422. – 23. svibnja 2027. • Hamburg

Što novi sustav znači za RK Izviđač Agram?

Veći broj klubova, jača konkurencija i potpuno novi put prema završnici
EHF Europske lige donose još atraktivnije europske utakmice.
Pred Skautima je zahtjevnija, ali i izazovnija europska sezona, u kojoj će svaki osvojeni bod imati još veću vrijednost.

Nova europska sezona donosi novi format, novu konkurenciju i nove izazove. Pred Skautima je još jedan europski put, ovoga puta u još zahtjevnijem izdanju EHF Europske lige.